zavrieť x

16.01.2018

Orava je jedným z najrozmanitejších slovenských regiónov. Po rozhovore s ktorýmkoľvek rodákom Oravy budete mať chuť ju spoznať. Ako aj ja. Vyberte sa s nami spoznávať krásu tohto malebného regiónu!

Orava stála medzi prvými v rade, keď príroda nadeľovala jej krásy. Patrí k najpríťažlivejším turistickým regiónom. Na pomerne malom území sa nachádza možnosť horskej turistiky v Západných Tatrách, kde sa nachádza národný park a v Oravských Beskydách, kde nájdeme najznámejšie vrchy chránenej krajinnej oblasti Horná Orava – Pilsko (1 557 m n. m.) a Babia hora (1 725 m n. m.) Ozdobou Malej Fatry sú známe vrchy ako Chleb alebo Rozsutec, tie sa však už ťahajú smerom k Terchovej v žilinskom regióne. Známe sú tiež výstupy na Choč nad Kubínom.

Počas letnej sezóny je veľkým lákadlom Oravská priehrada dotýkajúca sa Námestova. Uprostred sa vyníma Slanický ostrov s exponátmi ľudového umenia, kde sa dá doplaviť loďou. Azda najväčšom pýchou regiónu je Oravský hrad, ktorý sa vyníma nad obcou Oravský Podzámok. Patrí k najkrajším hradom na Slovensku a takisto sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie stavby na našom území už od polovice 13. storočia.

Nesmieme zabudnúť spomenúť ani technické pamiatky, medzi ktoré patrí najmä Oravská lesná železnica, Františkova huta a Vodné dielo Orava. Pre pôžitok z ľudovej kultúry sa oplatí navštíviť Múzeum Oravskej dediny v Zuberci či v rámci expozície Oravského múzea legendárnu Hviezdoslavovu hájovňu, dom Martina Kukučína či Florinov dom. Ak by ste predsalen nemali toľko času všetko pochodiť, za zážitok určite stojí aj cesta osobným vlakom, motoráčikom „Oravka“, z Kraľovian do Trstenej. Cesta trvá necelé dve hodinky a zaručene si stihnete vychutnať okolitú oravskú prírodu.

Ak by ste hľadali miesto pre oddych i zábavu, nájdete ho priamo pri Oravskej priehrade. Ranč u Edyho je miesto, ktoré ponúka rôzne možnosti pre milovníkov koní a krásnej prírody a preto sme si ho vybrali pre organizovanie detského letného „koníkového“ tábora Slniečko v sedle. V Hoteli Belez, pod Kubínskou hoľou už tradične robíme náš kultový vojenský tábor Misia Orava a takisto tu veľmi radi pre učiteľov a ich žiakov organizujeme školy v prírode. Našou novinkou sú školy v prírode aj v Hoteli Primula pri obci Zuberec.

O Orave by sa dalo písať ešte oveľa viac, ale treba to aspoň raz zažiť. Veď na Orave dobre, na Orave zdravo J

f

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím