zavrieť x

06.12.2017

Školský výlet Osvienčim a Krakov

Po úspechu nášho školského výletu do stovežatej Prahy sme sa rozhodli ponúknuť vám ďalší výlet k našim susedom, tentokrát do Poľska. 

Prvou zastávkou školského výletu bude Osvienčim – miesto, ktoré sa stalo symbolom utrpenia počas druhej svetovej vojny a je známe svojou pochmúrnou atmosférou, ktorá dodnes vyvoláva zimomriavky aj tým najsilnejším jedincom.

školský výlet v koncentračnom tábore osvienčim

Písal sa rok 1940 a šéf nemeckých jednotiek SS, Heinrich Himmler, dal rozkaz vybudovať v mestečku Osvienčim pracovný tábor s rovnomenným názvom. O rok neskôr nechal postaviť ešte rozsiahlejší komplex Osvienčim II – Birkenau. Pri vstupe do najväčšieho vyhladzovacieho tábora na svete vás víta nemecký nápis „Arbeit macht frei“ v preklade „práca oslobodzuje“. Keď sem v rokoch 1940 – 1945 vstupovali väzni, asi len veľmi ťažko si vedeli predstaviť krutý dvojzmysel tohto nápisu. Práve v týchto rokoch tu zahynulo viac ako jeden a pol milióna nevinných ľudí.

školský výlet Osvienčim

Mnoho návštevníkov dlho váha s návštevou tohto miesta. Áno, je pravda, že Osvienčim si svoju atmosféru zachoval dodnes a ubrániť sa slzám a smútku nad ľudskou krutosťou nie je jednoduché. Je to ale kus našej histórie, z ktorej sa musíme poučiť a to najmä dnes, v časoch, kedy je extrémizmus nanešťastie aktuálnou témou u nás doma ale aj vo svete. Osvienčim by mal slúžiť ako odstrašujúci príklad. No a v neposlednom rade je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Školský výlet bude pokračovať v neďalekom meste Krakov. Medzi slovenskými turistami je toto mesto mimoriadne obľúbené. Z historického hľadiska k nám má veľmi blízko hlavne z obdobia Veľkej Moravy, ktorej bol Krakov súčasťou. Niekdajšie hlavné a korunovačné mesto je známe aj vďaka prvej univerzite na území Poľska.

Mesto ponúka nespočetné množstvo pamiatok, ako napríklad kráľovský zámok Wawel, ale aj samotné hlavné námestie Rynek Glówny, ktoré je najväčším stredovekým námestím v Európe. Jeho dominantou je historická tržnica Sukiennice a Mariánsky kostol.

krakov školský výlet

V prípade, že sa rozhodnete svoj výlet k našim severným susedom predĺžiť, len na skok od Krakova leží druhé najnavštevovanejšie múzeum v celom Poľsku – Soľná baňa Wieliczka.

Poľsko je krajina, ktorá vám a vašim žiakom jednoznačne má čo ponúknuť.

Juraj Mikuš

f

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím