zavrieť x

30.01.2018

Myjavské kopanice sú malebným regiónom ležiacim medzi Malými a Bielymi Karpatami. Centrom tejto časti Západného Slovenska sú mestá Myjava, Stará Tura a Brezová pod Bradlom. V okolitých kopcoch sa nachádzajú desiatky osád ktoré v súčasnosti slúžia prevažne ako chatové oblasti a trvalo žijúcich obyvateľov by ste tu hľadali veľmi ťažko. Práve tieto miesta sú turistami veľmi vyhľadávané. Veď práve ticho, kľud a krásna príroda sú pre tento región poznávacím znakom.

myjavské kopanice farma

Najmä v zimnom období láka bežkárov vrchol Veľká Javorina tá je oddávna považovaná za jeden zo symbolov dobrých vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi o čom svedčí i kameň na vrchole s nápisom: „Tu bratia vždy sa stretať budú.“ Vyhľadávaný je aj pamätník SNP na vrchole Roh, ktorý je miestom odpočinku desiatok partizánov padlých v druhej svetovej vojne. Vrch je prístupný okrem bežných chodníkov aj jazdeckou trasou.

Zrekonštruovaný objekt gazdovského dvora v meste Myjava časť - Turá Lúka prezentuje tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne - nájdete tu stále expozície krojov, náradia a nástrojov. Ďalším obľúbeným miestom je pohraničná zrúcanina hradu Branč zo 14. storočia.

Najväčšou dominantou celých myjavských kopaníc je jednoznačne Mohyla Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa nachádza na vrchole Bradla. Po tragickej nehode v roku 1919 bol Štefánik pochovaný spolu s jeho posádkou nad rodnou obcou Košariská, kde o pár rokov vznikla stavba architekta Dušana Jurkoviča, charakteristická svojou bielou farbou a štyrmi obeliskmi, ktorá je dnes národnou pamiatkou. V rodnej obci M. R. Štefánika Košariská nájdete tiež dom, v ktorom vyrastala táto veľkolepá slovenská osobnosť. Dom je súčasťou Slovenského národného múzea.

Mohyla pod Bradlom

Len niekoľko kilometrov od Košarísk sa nachádza Rekreačné zariadenie Prašník, ktoré sa stalo veľmi obľúbeným miestom pre organizovanie škôl v prírode ako aj letných táborov CK Slniečko. V tomto roku to bude tábor pre tínedžerov Pohoďák a pre milovníkov PC hier letný tábor Next Level.

rz prašník dúbrava

Región Myjavských kopaníc jednoducho treba navštíviť. Spája v sebe krásu prírody, kus našej histórie a národnej hrdosti.

Juraj Mikuš

f

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím